Beskrivning
WatchGuard FireboxV ger samma säkerhet och funktioner i din virtuella miljö som man annars får med en fysisk brandvägg.
WatchGuard FireboxV stödjer förstås installation på VMWare vSphere och Microsoft Hyper-V.
https://p.widencdn.net/izxgpl/Datasheet_FireboxV
FireboxVWatchGuard FireboxV är den nya generationen virtuella brandväggar från WatchGuard som ersätter XTMv. Nu kan du få alla nya säkerhetslösningar som TDR och APT blocker även till din virtuella brandvägg.
WatchGuard FireboxV stödjer förstås installation på VMWare vSphere och Microsoft Hyper-V.
Med WatchGuard System Manager (WSM) har du ett centralt konfiguratuinsgränssnitt för alla dina enheter vare sig de är viruella eller fysiska. .
All trafik loggas till WatchGuard Dimension - ett övervakningsverktyg som ger en visuell statistik/information av vad som pågår i din brandvägg antingen genom skräddarsydda eller en av de över 100 färdiga rapporterna. I samma gränssnitt kan du nu övervaka både dina fysiska och virtuella brandväggar.
Licenmodellen är speciellt framtagen för att passa alla storlekar på företag från små till stora.
Du kan läsa mer om WatchGuard FireboxV här.